Przeglądając fora internetowe i poszukując informacji o sprawdzonych kurierach, często trafiamy na krytyczne wypowiedzi na temat jakości usług przewoźników. I oczywiście wypadki się zdarzają, bo wszyscy jesteśmy ludźmi i błędy będziemy popełniać, a uszkodzenia przesyłek czy ich zagubienie czasem bywa też efektem zbiegu okoliczności a nie czyjejś złej woli. W takich sytuacjach, gdy jesteśmy niezadowoleni z usługi, paczka uległa uszkodzeniu lub wcale do nas nie dotarła możemy złożyć reklamację.
Procedurę możemy uruchomić, w momencie gdy na skutek działań kuriera została uszkodzona zawartość przesyłki lub przedmioty zostały ukradzione. Reklamacji dotyczyć będzie również zagubienie paczki lub jej nieterminowe dostarczenie – jeśli na przykład zamiast jeden dzień na przesyłkę czekasz ponad tydzień. W tym wypadku możemy się starać o nieobciążanie nas kosztami transportu. Warto zaznaczyć, że paczka, jeśli nie została dostarczona w ciągu 30 dni, zostaje uznana za utraconą.
Jeśli paczka dotarła do nas z dużym opóźnieniem lub na pierwszy rzut oka widzimy, że może być uszkodzona, powinniśmy ją otworzyć w obecności kuriera i sporządzić protokół szkód, który podpiszemy my i kurier. Pamiętajmy, że gdy przyjmiemy przesyłkę bez zastrzeżeń, firma przewozowa może odmówić nam uznania reklamacji z tytułu nieprawidłowego wykonania usługi transportowej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy uszkodzenia stwierdzamy dopiero po dokładnym sprawdzeniu zawartości paczki, czego często się nie robi w obecności kuriera. Reklamację będziemy mogli zgłosić dopiero, gdy zapłacimy za usługę kurierską.
Reklamację może zgłosić zarówno nadawca, jak i odbiorca w jak najszybszym terminie, najpóźniej 48 godzin od doręczenia przesyłki oraz pisemnie w ciągu 7 dni. Terminy należy dokładnie sprawdzić w regulaminie firmy, która wykonała usługę.
Możesz być zainteresowany także: